Avresa från Örebro på onsdagseftermiddagen, KFUM-gänget i bilen bestod av Sjögren, Janne, Kristin och undertecknad. Första etappmålet var idylliska Stigtomta och familjen Öbergs nybyggda villa där vi erbjudits nattlogi. Lill-Rasmus var på topphumör och höll igång hela kvällen. Tack Sara och Per för gästfriheten och supergod mat!
Lååång bilresa Uppstigning tidigt tidigt dagen efter för snabb frukost och avfärd till Skavsta flygplats varifrån Ryan Air tog oss vidare till den lilla flygplatsen i Hahn, långt utanför Frankfurt. Där fick vi köa länge för en hyrbil och kunde sen ge oss ut på de tyska vägarna. Skyltningen mot Tjeckien visade sig vara mycket bristfällig och resulterade i en liten inledande bom, innan en karta på ca 4m² inhandlats och kompassrikting tagits ut mot Prag.
Kungligt boende Strax efter mörkrets inbrott anlände vi till Turnov och blev över telefon guidade av lägerchef Karlsson vidare till hotellet där vi skulle bo. Det visade sig att fjolårets boende som bestått av en gammal sliten fransk barnkolloni var uppgraderat till att bestå av ett pampigt tjeckiskt slott som tronade på en klippa, högt ovanför den omgivande landsbygden. Inte illa!
Träning och tävling De följande dagarna ägnades åt intensiv orienteringsträning i den såväl fysiskt som tekniskt krävande tjeckiska terrängen. Backarna i området var många och branta och överallt fanns jättelika sandstensklippor att springa runt eller klättra över. På söndagen gjorde vi en tur till Ivas hemstad Hradec Králové där det arrangerade en ganska stor tjeckisk budkavle. Vi fick ställa upp med ett mixlag i herrklassen som innehöll fyra sträckor. Sjögren gjorde inte oväntat en toppinsats på startsträckan och växlade ut Kristin i täten på den lite kortare andrasträckan. Killarna i de andra lagen sprang lite för fort, men Kristin förvaltade ändå vår budkavle väl och efter att även jag och Janne gjort stabila lopp landade vi som 18:e lag av över 50 startande lag i klassen, klart godkänt!
Hemresa Måndagen innebar tidig uppstigning för morgonjogg, därefter dags för återfärd till flygplatsen. Visa av erfarenhet sen förra året, såg vi till att komma iväg i god tid och satte rak kurs mot målet. Frånsett någon timmes turistande i bilköer i centrala Prag höll vi god fart och nådde flygplatsen i så god tid att till och med Janne var helt lugn. Några timmar senare landade vi i Sverige igen och strax efter midnatt var vi åter i Örebro. Ett kort men intensivt läger var avverkat, och jag tror att vi alla var överens om att såväl orienteringen som Tjeckien i övrigt klan rekommenderas skarpt. Kanske tar vi en tur igen nästa vår?
Ett stort tack till OK Hällen och lägerchefen Magnus Karlsson för att vi fick åka med på ert otroligt välarrangerade läger!
|
| Klicka på bilderna för att se dem i större format
 Ja, här bodde vi faktiskt.
 Stafettlaget som kom på 18:e plats. Fullständiga resultat finns här.
 Krävande tjeckisk terräng, fylld av sandstensklippor och vildsvin.
 Utsikt och terrängexempel.
|