INLOGGNING

Namn:
Lösenord:
Spara lösenord
 

INNEHÅLL
Adresser
Arrangemang
Elit
Kalltjärn
Kartor
KFUM-pladder
Klubbstuga
Länkar
Månadsprogram
Om KFUM Orientering
Tjejpladdret
Ungdomssidan

INTERNT
Arkivet
Ny medlem? Skaffa login!
Statistik
Styrelse & kommittéer
Ullmax

AKTUELLT
Stugvärdar 2026
Avlysning Skjutfältet
Eventor - Anmälan
KLUBBANMÄLAN (Eventor)
Naturpasset

SPONSORER







 
Rapport från Tvärslutet 2003-11-18 23:35 

Camp Malloy och KFUM Multisport har fått en utmanare bland multisporttävlingar.

Torbjörn Jansson med flera anordnade en tuff avslutning för ungdomarna i OK Djerf, KFUM och Garphyttan.IK Gandvik stöttade upp med Per, som var på besök i Örebro under helgen.
Under söndag eftermiddag/kväll genomfördes patrullorientering till fots och per cykel i terrängen runt Ånnaboda.
Ungdomarna delades in i patruller om tre och det blandades mellan klubbarna. Många kände varandra sedan Djerf-lägret och Rally-OL med Gustavsviksbad tidigare under året, men några träffade nya kompisar med gemensamt intresse för orientering.
Fyra orienteringsbanor med praktiska moment inlagda, skulle klaras av inom maxtiden 3 timmar.
Endast ett lag, med Håkan från Djerf, Johanna från Garphyttan samt Filip från KFUM, hann med alla fyra tuffa slingor.
Bland de praktiska momenten efter banan fanns uppgifter som att tända en eld, placera in marschaller som syntes från andra sidan Ånnabodasjön i rätt position på kartan (Pre-O), hämta med sten och grankottar i ryggsäckar, leta spöken i skogen, paddla kanot genom is och många ffler uppgifter. (Isen kom som en överraskning för arrangören).
Efter välbehövlig dusch i de förnämliga omklädningsrummen i Ånnaboda, flyttade hela gänget över till Garphyttan IF´s klubblokal nere i smahället. Här hade Torun, Micke, Birgitta m fl fixat vamkorv och mos som smakade mums!
En höstavslutning som denna blir med stor säkerhet en tradition och vi ser redan fram emot nästa års utmaningar.
Tack Torbjörn och övriga i Garphyttan för ett toppenarrangemang!

Klicka på bilderna för att se dem i större format


Lag Håkan, Filip o Johanna innan start


Lag Håkan, Filip o Johanna efter målgång


Varmkorv och mos i klubblokalen (GIF)


Fler bilder


Skrivet av:

Per-Anders Norman
Skriv ut den här nyheten
Länka till nyheten: https://www.ol.kfumorebro.se/ol/?page=shownews.asp?id=923


  [Tillbaka



[Tillbaka]