INLOGGNING

Namn:
Lösenord:
Spara lösenord
 

INNEHÅLL
Adresser
Arrangemang
Kalltjärn
Kartor
KFUM-pladder
Klubbstuga
Länkar
Månadsprogram
Om KFUM Orientering
Tjejpladdret
Ungdomssidan

INTERNT
Arkivet
Ny medlem? Skaffa login!
Statistik
Styrelse & kommittéer
Ullmax

AKTUELLT
Stugvärdar 2024
Avlysning Skjutfältet
Eventor - Anmälan
KLUBBANMÄLAN (Eventor)
Naturpasset

SPONSORER






 
25-manna 2022 2022-10-10 21:58 

Äntligen, efter tre års väntan, fick vi åka till Stockholm och springa 25-manna igen. Solen sken och ett 80-tal klubbkamrater hade en trivsam dag i skogen och på arenan.

För förstalagets del hade vi ett par tunga återbud sista veckan, så det var inte förvånande att placeringen blev lite sämre än senast 43:a mot 30:e plats 2019. Glädjande var att framför allt de yngre visade framfötterna, så nästa år siktar vi på att vara tillbaka topp 30 igen!

Målsättningen att få ihop tre lag höll även i år, trots att det hängde på en skör tråd ett tag, när förkylningar och skador stoppade flera tilltänkta löpare. Tack till alla er som ställde upp och räddade oss! Strålande insatser varvades med en del missar, men säkert är att alla kämpade tappert. Tyvärr saknades en stämpling för att tredjelaget skulle få ett godkänt resultat, men kampen mellan de två lagen kunde ändå fortgå tävlingen igenom och det var spännande nästan in i det sista. Till slut kunde lag tre gå vinnande ur striden. Tidsförhållandet till lag två var följande efter respektive sträcka: +0.04, +6.44, -1.06, -1.42, +3.57, +2.13, -19.05, -1.35, -19.13, -18.00.

RESULTAT

(pga förkortad sistasträcka i omstarten kan totaltiderna 
på lagen på slutet se lite konstiga ut)

   1  Stora Tuna OK 1                           5:43:22   
  10  OK Tisaren 1                              5:55:46             +12:24
  43  KFUM Örebro OK 1                          6:50:14           +1.06:52   
 1. Karin Lindgren        37:45    45   +4:04     37:45   45         +4:04   
 2. Jacob Eriksson        46:16    67   +6:46   1:24:01   51   +6    +8:17   +4:13
 3. Ted Nilsson           30:27    78   +4:38   1:54:28   48   -3   +14:53   +6:36
 3. Stefan Aronsson       31:07   103   +5:18   1:55:08   48   -3   +14:53   +6:36
 3. Henning Janegren      33:54   229   +8:05   1:57:55   48   -3   +14:53   +6:36
 3. Mats Gustafsson       38:00   407  +12:11   2:02:01   48   -3   +14:53   +6:36
 4. Frida Sävenstrand     19:56   158   +4:23   2:15:04   43   -5   +16:31   +1:38
 4. Alva Nilsson          24:56   537   +9:23   2:19:24   43   -5   +16:31   +1:38
 4. Ella Kruse            21:56   323   +6:23   2:19:51   43   -5   +16:31   +1:38
 4. Julia Gustafsson      19:19   112   +3:46   2:21:20   43   -5   +16:31   +1:38
 5. Erik Groth            42:08   159   +7:31   3:01:32   43    0   +21:21   +4:50
 5. Anton Kruse           43:04   189   +8:27   3:04:24   43    0   +21:21   +4:50
 5. Oskar Arlebo          44:34   256   +9:57   3:04:25   43    0   +21:21   +4:50
 5. Olle Malm             49:28   460  +14:51   3:04:32   43    0   +21:21   +4:50
 6. Emma Victorin         35:39   197  +10:24   3:37:11   43    0   +29:42   +8:21
 6. Lovisa Gustafsson     35:50   203  +10:35   3:40:22   43    0   +29:42   +8:21
 6. Johanna Nordström     36:05   218  +10:50   3:40:30   43    0   +29:42   +8:21
 6. Kristin Jacobson      38:32   324  +13:17   3:42:56   43    0   +29:42   +8:21
 7. William Segura        39:47   180   +9:50   4:16:58   39   -4   +35:15   +5:33
 7. Albin Arlebo          39:05   165   +9:08   4:19:27   39   -4   +35:15   +5:33
 7. Jan Kalander          38:26   147   +8:29   4:21:22   39   -4   +35:15   +5:33
 7. Marcus Halvarsson     40:55   206  +10:58   4:21:25   39   -4   +35:15   +5:33
23. Edvin Halldin         25:25    17   +2:44   4:46:50   33   -6   +31:43   -3:32
24. Johanna Berg          59:56   106  +20.52   5:46:46   42   +9   +51:29  +19:46
25. Hugo Örn              63:28    79  +16.50   6:50:14   43   +1   +66:52  +15:23
  63  Hagaby GoIF Örebro 1                      7:14:59           +1:31:37   
  84  OK Tisaren 2                              7:41:35           +1:58:13   
 120  Lindebygdens OK / OK Milan 1              8:10:54           +2:20:05   
 153  Garphyttans IF 1                          8:08:15           +2:40:46    
 190  KFUM Örebro OK 2                          8:09:11           +3:33:50   
 1. Elsa Ekelin           47:10   192  +13:29     47:10  192        +13:29   
 2. Per Sjögren           53:33   153  +14:03   1:40:43  167  -25   +24:59  +11:30
 3. Julia Ekdahl          40:23   514  +14:34   2:21:06  201  +34   +57:21  +32:22
 3. Veronica Bengtsson    54:56   990  +29:07   2:35:39  201  +34   +57:21  +32:22
 3. Linda Harlén          61:32  1108  +35:43   2:42:15  201  +34   +57:21  +32:22
 3. Eva Lindgren          63:46  1128  +37:57   2:44:29  201  +34   +57:21  +32:22
 4. Lillvor Nordström     40:47  1156  +25:14   3:01:53  175  -26 +1:03:35   +6:14
 4. Sigrid Janegren       30:33   894  +15:00   3:06:12  175  -26 +1:03:35   +6:14
 4. Rasmus Kruse          24:34   516   +9:01   3:06:49  175  -26 +1:03:35   +6:14
 4. Sanna Kallin          23:55   462   +8:22   3:08:24  175  -26 +1:03:35   +6:14
 5. Erik Harlén           50:59   532  +16:22   3:57:48  178   +3 +1:25:09  +21:34
 5. Per Jonhed            55:13   714  +20:36   4:03:37  178   +3 +1:25:09  +21:34
 5. Anders Kallin         58:38   843  +24:01   4:04:50  178   +3 +1:25:09  +21:34
 5. Olof Nilsson          66:27  1061  +31:50   4:08:20  178   +3 +1:25:09  +21:34
 6. Sara Kalander         51:22   861  +26:07   4:49:10  171   -7 +1:42:56  +17:47
 6. Anna Gustafsson       50:27   822  +25:12   4:55:17  171   -7 +1:42:56  +17:47
 6. Jenny Johansson       47:05   693  +21:50   4:55:25  171   -7 +1:42:56  +17:47
 6. Elin Berg             52:33   897  +27:18   4:56:10  171   -7 +1:42:56  +17:47
 7. Christer Garpenlund   46:26   383  +16:29   5:42:36  202  +31 +2:38:48  +55:52
 7. Marcus Klasenius      49:00   475  +19:03   5:44:25  202  +31 +2:38:48  +55:52
 7. Martin Sedström       55:21   672  +25:24   5:50:38  202  +31 +2:38:48  +55:52
 7. Daniel Eriksson       95:48  1211  +65:51   6:24:58  202  +31 +2:38:48  +55:52
23. Morris Fredriksson    34:46   131  +12:05   6:59:44  188  -14 +2:44:37   +5:49
24. Catarina Cuibe        86:46   211  +59:39   8:26:30  192   +4 +3:31:13  +46:36
25. Jonas Janegren        50:42   220           9:17:12  190   -2 +3:33:50   
  KFUM Örebro OK 3          
 1. Charlotte Wahlström   47:14   195  +13:33     47:14  195        +13:33  
 2. Björn Norman          60:13   241  +20:43   1:47:27  226  +31   +31:43  +18:10
 3. Örjan Vellet          35:01   274   +9:12   2.22.28        
 3. Viggo Edwall          41:03   544  +15:14   2.28.30        
 3. Ingela Fredriksson    43.24                 2.40.51
 3. Jennie Brobakken      55:56  1013  +30:07   2.43.23        
 4. Lucas Halvarsson      29:46   851  +14:13   2:52:14        
 4. Bo Magnusson          24:31   510   +8:58   2:53:01        
 4. Sofia Halldin         23:07   403   +7:34   3:06:30        
 4. Viktor Kallin         25:51   585  +10:18   3:06:42        
 5. Martin Groth          50:16   489  +15:39   3:56:58        
 5. Jakob Berg            64:57  1029  +30:20   3:57:11        
 5. Simon Ekdahl          74:46  1157  +40:09   4:07:47        
 5. Mats Carlberg         65:47  1047  +31:10   4:12:17        
 6. Saga Sander           41:44   473  +16:29   4:38:42        
 6. Sara Garpenlund       46:10   652  +20:55   4:43:21        
 6. Malin Halldin         40:57   427  +15:42   4:53:14        
 6. Elisabet Halvarsson   50:36   829  +25:21   4:58:23        
 7. Johan Åström          47:02   409  +17:05   5:45:25        
 7. Fredrik Malm          67:24   954  +37:27   5:50:45        
 7. Mattias Ivarsson      65:33   923  +35:36   5:58:47        
 7. Daniel Stunz          87:11  1173  +57:14   6:05:53        
23. Peter Eriksson        52:16   234  +29:35   6:58:09        
24. Anna Janegren         68:58   179  +41:51   8:07:07        
25. Linus Malm            52:05   227           8:59:12


Resultatlista >>>


Skrivet av:

Oskar Arlebo
Skriv ut den här nyheten
Länka till nyheten: https://www.ol.kfumorebro.se/ol/?page=shownews.asp?id=4541


  [Tillbaka

Kommentarer 0 inlägg hittills
 Skriv en kommentar till den här nyheten


Du kan bli först att kommentera den här nyheten!



[Tillbaka]
VECKANS TRÄNING
Må 17Klubbstugan: Bokad dagtid av Skogsäventyret, kontoret fyllt med saker.
Träning: Styrka på utegymmet vid klubbstugan 17:15 Ansvarig Lovisa
Ti 18Veteraner: Saml. Karlslund kl 10 för promenad och fika
Klubbstugan: Bokad dagtid av Skogsäventyret, kontoret fyllt med saker.
On 19Klubbstugan: Bokad dagtid av Skogsäventyret, kontoret fyllt med saker.
To 20Klubbstugan: Bokad dagtid av Skogsäventyret, kontoret fyllt med saker.
[Hela månaden]


SNABBLÄNKAR
[Fler länkar]

TÄVLINGAR
KFUM Multisport

SIDAN IDAG
Antal inloggningar: 0
Varav unika: 0

[Mer statistik]