INLOGGNING

Namn:
Lösenord:
Spara lösenord
 

INNEHÅLL
Adresser
Arrangemang
Elit
Kalltjärn
Kartor
KFUM-pladder
Klubbstuga
Länkar
Månadsprogram
Om KFUM Orientering
Tjejpladdret
Ungdomssidan

INTERNT
Arkivet
Ny medlem? Skaffa login!
Statistik
Styrelse & kommittéer
Ullmax

AKTUELLT
Stugvärdar 2026
Avlysning Skjutfältet
Eventor - Anmälan
KLUBBANMÄLAN (Eventor)
Naturpasset

SPONSORER







 
5-dagars, E3 - Janne dagens överraskning 2002-07-23 19:07 

När den tredje 5-dagarsetappen etappen avgjordes idag i Töreboda fick vi ytterligare två etappsegrar, genom Christer i H10 och Elmo i H55M. Bra jobbat! Men lite mer överraskande var nog Janne Johanssons 5:e-plats i H21L.

Janne har nu fått upp farten och ledde länge etappen, men halkade till slut ner till 5:e plats, bara knappa minuten efter etappvinnaren. Han klättrade därmed till 15:e plats i sammandraget och tycks därmed ha kopplat ett ganska säkert grepp om segern i den tuffa internkampen som klubben har i klassen. Närmast jagar Stefan Aronsson som också sprang bra och ligger 39:a, 7 minuter efter Janne.

Sara Garpenlund blev 3:a på etappen och ligger därmed tvåa totalt. Oskar Axelsson gjorde ett nytt bra lopp, blev 9:a på etappen och ligger 5:a totalt i H21E. Erik Groth ligger 20:e i samma klass. Maria Magnusson gjorde inget av sina bättre lopp idag och tappde till 29:a totalt i D20E.

I övrigt kan väl nämnas att Emma A blev 10:a i D21L, Josefin G 13:e i D21 (10:a totalt) och Viktoria Nilsson, 14:e i D11. Totalt sprang var 84 KFUM:are ute och sprang på Törebodas tallhedar idag - en imponerande siffra!

I morgon väntar en välförtjänt vilodag innan vi ger oss i kast med skogarna runt Götene på Torsdag.

Klubbresultat >>>
Klassvisa resultat >>>
O-Ringens sida >>>




Skrivet av:

Oskar Arlebo
Skriv ut den här nyheten
Länka till nyheten: https://www.ol.kfumorebro.se/ol/?page=shownews.asp?id=447


  [Tillbaka



[Tillbaka]