INLOGGNING

Namn:
Lösenord:
Spara lösenord
 

INNEHÅLL
Adresser
Arrangemang
Elit
Kalltjärn
Kartor
KFUM-pladder
Klubbstuga
Länkar
Månadsprogram
Om KFUM Orientering
Tjejpladdret
Ungdomssidan

INTERNT
Arkivet
Ny medlem? Skaffa login!
Statistik
Styrelse & kommittéer
Ullmax

AKTUELLT
Stugvärdar 2026
Avlysning Skjutfältet
Eventor - Anmälan
KLUBBANMÄLAN (Eventor)
Naturpasset

SPONSORER







 
Tomte... lördag 8:e december 2018-10-30 15:32 

Vi har fått äran att förvalta och utveckla "Tomtesmyg" som Korpen tidigare arrangerat i Karlslund i december.
Vi kommer igår med Röda + ungdomsgruppen, Orangea gruppen och Karlslundscafét som bas, försöka göra ett minst lika bra arrangemang för omkring 600 barn med föräldrar även iår.

Namnet: Tomtesmyg är skyddat, och måste bytas. Tävling utlyses till bästa namnförslag i kommentarsfältet. Tomtestig, Tomtelys, Tomtespår, Tomtekul, Tomtebus är några förslag.

Vad är detta?: Ca 600 barn vandrar i Karlslund med ficklampa och letar Tomtar ca 1 km för att sedan lösa en rebus med insamlad information, och få en present av "Stortomten". Försäljning av korv, glögg, kaffe och saft. Tipspromenad för de vuxna.
Barnen går Tomte... mellan 16:00 och 18:00, så arbetet denna lördag avser eftermiddag/kväll.

Styrelsen föreslog att ungdomarna, 14-20 år, är basen i detta arrangemang som kommer ge ett bra tillskott till vår klubbkassa. Utöver dessa behövs även några vuxna. Jag försöker hålla ihop detta.

Första planeringsmöte med Café-personalen är onsdag den 7/11 klockan 17:00. Jag kommer vara med, men vill gärna ha sällskap!

Skriv i kommentaren nedan vilka som har möjlighet att vara med denna dag. Jag uppskattar att det behövs ca 20 stycken.




Skrivet av:

Lars Jonhed
Skriv ut den här nyheten
Länka till nyheten: https://www.ol.kfumorebro.se/ol/?page=shownews.asp?id=4090


  [Tillbaka

Kommentarer 1 inlägg hittills
 Skriv en kommentar till den här nyheten

Skrivet av: Jenny [2018-11-13 11:30]
Minna tyckte trollskog men vi justerar nog det till Tomteskog. Tomtesök?
Osäker på hjälpa-till-fronten än så länge.



[Tillbaka]
VECKANS TRÄNING
Ti 9Träning: Sista tisdagsträningen för i vår! Tuff drömterräng, samling kl 18 strax norr om Rosendal, vägen mellan Närkes Kil och Mogetorp.
Veteraner: Saml. kl 10 i Karlslund för promenad o fika
To 11Stugvärd: Daniel S & Sara G
Träning: Intervaller 18.00 Karlslund. 3minutrare på spåret.
Lö 13Tävling: Jukola Kotka
Ti 16Veteraner: Saml. kl 10 i Karlslund för promenad o fika
[Hela månaden]


SNABBLÄNKAR
[Fler länkar]

TÄVLINGAR
KFUM Multisport

SIDAN IDAG
Antal inloggningar: 0
Varav unika: 0

[Mer statistik]