INLOGGNING

Namn:
Lösenord:
Spara lösenord
 

INNEHÅLL
Adresser
Arrangemang
Kalltjärn
Kartor
KFUM-pladder
Klubbstuga
Länkar
Månadsprogram
Om KFUM Orientering
Tjejpladdret
Ungdomssidan

INTERNT
Arkivet
Elit
Ny medlem? Skaffa login!
Statistik
Styrelse & kommittéer
Ullmax

AKTUELLT
Stugvärdar Hösten 2018
Avlysning Skjutfältet
Eventor - Anmälan
KLUBBANMÄLAN (Eventor)
Löpex Vinterserie
Naturpasset

SPONSORER








 
Fin insats i 25-manna! 2018-10-06 21:14 

Bästa placeringen på många år, bästa örebroklubb, enda länsklubb med tre lag och en spännande kamp mellan andra- och tredjelaget ända in på slutsträckan - där har ni några av höjdpunkterna i årets 25-manna.

För förstalaget började det strålande, Anette växlade som 49:a, knappt tre minuter efter täten, vilket följdes upp med ett riktigt race av Jonathan. Med 13:e bästa sträcktid förde han upp oss på 22:a plats och det kändes verkligen att vi var med i draget.

Trots en del individuella misstag höll vi oss ändå kvar högt upp tävlingen igenom, både tack vare många fina lopp och några helgjutna sträckor, till exempel ungdomarna på sträcka fyra, som till och med plockade in två minuter på täten.

Med ett topplopp av Hugo på sträcka 23, en stabil insats av Kristin på sträcka 24 och fin avslutning av Jacob blev slutplaceringen 33:a, såvitt jag minns vår bästa placering sen 25:e-platsen 2004.

Andra- och tredjelagen fick också båda en fin och jämn start och hade omväxlande en jämn och ojämn kamp under dagen. Till slut skiljde det bara 10 minuter till andralagets fördel efter sträcka 23, vilket vändes till en knapp seger för tredjelaget i mål.

Resultaten verkar fortfarande lite otillförlitliga, nyheten kommer att uppdateras när resultatlistan justerats.

Stort tack till alla klubbkamrater för en trevlig dag, coacher och övrig support, Garpenlunds för bullarna och sist men inte minst UK Stefan som gjort ett hästjobb att få ihop lagen och även lyckats fint med uttagningen!

RESULTAT

  1 IFK Göteborg Orientering 1                       311:01     +0:00
 10 OK Tisaren 1                                     322:03    +11:02
 33 KFUM Örebro OK 1                                 353:56    +42:55
     1. Anette Carlsson      37:13    49    +2:50     37:13   49
     2. Jonatan Gustafsson   39:54    13    +1:41   1:17:07   22  -27
     3. Erik Groth           25:07    24    +2:57   1:42:14   30   +8
        Jan Kalander         25:16    29    +3:06   1:42:23   30   +8
        Lars Jonhed          29:39   209    +7:29   1:46:46   30   +8
        Linus Malm           34:00   453   +11:50   1:51:07   30   +8
     4. Lovisa Gustafsson    18:54   402    +4:54   2:01:17   22   -8
        Olle Malm            15:18    45    +1:18   2:02:04   22   -8
        Johanna Berg         20:33   611    +6:33   2:02:47   22   -8
        Anton Kruse          14:22    19    +0:22   2:05:29   22   -8
     5. Per Sjögren          38:02   158    +6:07   2:40:06   30   +8
        Magnus Palm          38:21   174    +6:26   2:41:08   30   +8
        Oskar Arlebo         35:40    58    +3:45   2:41:09   30   +8
        Melker Forsberg      45:59   627   +14:04   2:47:16   30   +8
     6. Emma Victorin        31:59   162    +6:25   3:13:08   34   +4
        Elsa Ekelin          31:08   129    +5:34   3:18:24   34   +4
        Johanna Nordström    40:10   597   +14:36   3:20:16   34   +4
        Charlotte Wahlström  41:15   661   +15:41   3:22:23   34   +4
     7. Erik Harlén          35:08   210    +8:10   3:53:32   30   -4
        Marcus Halvarsson    33:22   144    +6:24   3:53:38   30   -4
        Marcus Klasenius     41:37   505   +14:39   3:54:45   30   -4
        Michael Reinhart     32:39   119    +5:41   3:55:02   30   -4
    23. Hugo Örn             23:13    16    +2:22   4:18:15   25   -5
    24. Kristin Jacobson     43:59   132   +13:40   5:02:14   32   +7
    25. Jacob Eriksson       51:42    58    +8:18   5:53:56   33   +1

 45 Hagaby GoIF Örebro 1                             363:21    +52:20
130 OK Milan 1                                       437:28   +126:27
147 OK Tisaren 2                                     452:43   +141:42
164 Hagaby GoIF Örebro 2                             464:10   +153:09
178 Garphyttans IF 1                                 479:45   +168:44
226 Almby IK / OK Tylöskog 1                         477:58   +166:57
241 KFUM Örebro OK 3                                 493:21   +182:20
     1. Elin Fjellström      50:01   277   +15:38     50:01   277
     2. Mats Gustafsson    1:02:29   309   +24:16   1:52:30   299 +22
     3. Robert Kruse         44:40  1010   +22:30   2:37:10   323 +24
        Veronica Bengtsson   47:10  1089   +25:00   2:39:40   323 +24
        Jennie Brobakken     47:56  1109   +25:46   2:40:26   323 +24
        Ingemar Widén      1:18:47  1434   +56:37   3:11:17   323 +24
     4. Ella Kruse           22:02   790    +8:02   3:01:42   308 -15
        Birgitta Arlebo      24:36  1040   +10:36   3:01:46   308 -15
        Viktor Jonhed        21:21   710    +7:21   3:01:47   308 -15
        Johanna Halldin      20:14   569    +6:14   3:31:31   308 -15
     5. Anders Kallin        48:13   743   +16:18   3:50:00   278 -30
        Martin Groth         52:41   969   +20:46   3:54:27   278 -30
        Mats Carlberg        53:09   993   +21:14   3:54:51   278 -30
        Pontus Halldin       45:29   596   +13:34   4:17:00   278 -30
     6. Sara Garpenlund      45:37   874   +20:03   4:35:37   246 -32
        Camilla Kruse        42:42   740   +17:08   4:37:09   246 -32
        Karin Lindgren       42:38   737   +17:04   4:37:29   246 -32
        Malin Halldin        36:31   384   +10:57   4:53:31   246 -32
     7. Peter Eriksson       46:26   723   +19:28   5:23:35   233 -13
        Henrik Gustafsson    49:07   835   +22:09   5:26:36   233 -13
        Daniel Eriksson      59:59  1197   +33:01   5:35:36   233 -13
     7. Filip Örn            51:16   940   +24:18   5:44:47   233 -13
    23. Catarina Cuibe       59:55   312   +39:04   6:44:42   258 +25
    24. Elisabet Halvarsson  50:07   208   +19:48   7:34:49   248 -10
    25. Björn Norman*        38:32   268            7:39:41   241  -7

257 KFUM Örebro OK 2                                 514:38   +203:37
     1. Zarah Öhlin          50:07   279   +15:44     50:07   279
     2. Fredrik Johnsson     58:22   282   +20:09   1:48:29   281  +2
     3. Peter Åslund         38:42   721   +16:32   2:27:11   277  -4
        Bo Magnusson         51:13  1205   +29:03   2:39:42   277  -4
        Nils-Olov Åsman      57:39  1315   +35:29   2:46:08   277  -4
        Anna Gustafsson      58:04  1322   +35:54   2:46:33   277  -4
     4. Sofia Halldin        23:52   973    +9:52   2:51:03   262 -15
        Melker Carlsson      21:32   729    +7:32   3:01:14   262 -15
        Ted Nilsson          19:33   481    +5:33   3:05:41   262 -15
        Julia Gustafsson     22:00   786    +8:00   3:08:33   262 -15
     5. Martin Sedström      56:22  1125   +24:27   3:47:25   222 -40
        Örjan Vellet         47:05   684   +15:10   3:48:19   222 -40
        Per Jonhed           42:44   446   +10:49   3:51:17   222 -40
        Daniel Gustafsson    46:03   631   +14:08   3:51:44   222 -40
     6. Åsa Westerberg       35:16   319    +9:42   4:27:00   237 +15
        Elin Berg            41:20   670   +15:46   4:32:37   237 +15
        Linda Harlén       1:01:29  1289   +35:55   4:48:54   237 +15
        Maria Magnusson    1:02:21  1298   +36:47   4:50:40   237 +15
     7. Daniel Stunz         54:58  1063   +28:00   5:27:35   253 +16
        Jonas Örn          1:05:21  1293   +38:23   5:32:21   253 +16
        Jakob Berg           44:25   630   +17:27   5:35:05   253 +16
        Erik Öjebo         1:06:46  1308   +39:48   5:55:40   253 +16
    23. Julia Berg           39:00   211   +18:09   6:34:40   245  -8
    24. Sofie Yngström     1:24:23   283   +54:04   7:59:03   262 +17
    25. Martin Fagerlund*    35:35   209            7:36:44   257  -5
	
* Omstart, förkortad bana

Klicka på bilderna för att se dem i större format


Större delen av laget + coach. Erik, Magnus och Elsa saknas.


RESULTATLISTA >>


Skrivet av:

Oskar Arlebo
Skriv ut den här nyheten
Länka till nyheten: https://www.ol.kfumorebro.se/ol/?page=shownews.asp?id=4079


  [Tillbaka

Kommentarer 2 inlägg hittills
 Skriv en kommentar till den här nyheten

Skrivet av: stefan [2018-10-14 14:07]
Riktigt roligt att följa lagen hemifrån soffan och se alla fina lopp som gjordes
under dagen och då framförallt i 1:a laget, sedan är det många i lag 2 & 3 som
matchade löparna i lag tidsmässigt, riktigt roligt. Grattis alla löpare!
Liten kort summering från UK om veckorna före start.
ca 2v före togs 3 lag ut, 75 löpare fanns i lagen och några reserver utanför.
Vid start på lördagsmorgonen så hade 11 löpare försvunnit från lagen, vissa
löpare har önskemål om tidig str, vissa familjer har svårt att springa samma
sträcka eller sträckor efter varandra. Sedan har vi några löpare som sprang en
kortare eller en str som inte de kunde ta det lite lugnare på mot vad som var
tänkt från början trots att de kanske borde stått över pga. småskador och
liknande.
Alla löpare som ställde upp och visade att vi är bästa Örebroklubb när det gäller
bredd är hjältar, vi var den klubb med 3 lag samt att 1:a laget hade bäst placering
bland Örebrolagen vilket också speakern poängterade vid ett flertalet tillfällen.

Skrivet av: Pionhed [2018-10-08 4:47]
Så himla kul att vara en del av klubban! Vilket go, vilken gemenskap med en
glad och positiv stämning. Tack!
Och vilka ungdomar som gjorde riktigt bra insatser, imponerande!



[Tillbaka]