|
Kort-KM 23 september - Bulletin 2
| 2008-09-22 10:26 |
Som regerande mästare har jag nöjet att inbjuda till årets upplaga av Kort-KM. Datum för tävlingen är satt till tisdagen 23:e september och platsen är Kinkhyttan.
Två banor erbjuds i vanlig ordning, den långa beräknas bli ca 4,5 km och den korta ca 2,5 km. Båda banorna har full svårighet, men terrängen är ganska snäll så även mindre erfarna orienterare kan delta efter egen förmåga. Sport Ident-stämpling kommer användas.
Uppdaterad info Efter att ha varit ute och provlöpt banorna kan jag meddela att det kommer att bli en mycket angenäm orienteringsupplevelse. Många olika önskemål om starttider har framkommit, så för att förenkla så skippar vi startlista och erbjuder fri start, från kl 16.50 (dock minst 2 minuter mellan varje löpare på samma bana). Tänk på att det skymmer vid sju, så kom i tid. Jag trycker extra kartor, så det finns möjlighet att anmäla sig på plats.
Samlingsplats: ca 1 km SÖ om Kinkhyttan (klicka för karta)
Använd kommentarsfältet om du har frågor!
Välkomna!
Anmälan >>
|
Kommentarer
| 11 inlägg hittills |
| Skrivet av: | BjörnL [2008-09-22 12:48] | |
|
 |
| daS>>Finns tillgänglig om du behöver ha assistans av en hantlangare. |
| Skrivet av: | Axel [2008-09-22 10:55] | |
|
 |
| Jag hoppas också dyka upp! Äntligen... |
|
 |
| Alla>>> Jag trycker upp extra kartor och tar med, fixar så att alla som vill får springa. |
| Skrivet av: | stefan [2008-09-21 22:33] | |
|
 |
| daS>>Sorry, vi betalar efteranmnälningsavgiften, en kort bana på Sus och en Lång på Stefan |
| Skrivet av: | frasse [2008-09-21 20:44] | |
|
 |
| da silva > Kan jag fortfarande anmäla mig? I såna fall önskas en kort bana. |
| Skrivet av: | maria [2008-09-21 19:34] | |
|
 |
| anmäler väl mig o annica till start vid 17. en kort och en lång bana. |
|
 |
| Groth>>> Absolut, det löser sig. |
| Skrivet av: | groth [2008-09-19 11:09] | |
|
 |
| da> om jag kan hänga på Pontans ide med tidigare start kan jag vara med, får du ihop det med resten av dina åtaganden? |
|
 |
Pontan>>> Jag kommer sätta ut kontrollerna på eftermiddagen, så det finns möjlighet att starta från kl 17 för den som vill, ev. ännu tidigare.
Anders>>> Sen start ordnas. Pannlampa rekommenderas om den blir allt för sen...
Alla>>> Om det är någon som inte vill springa men som kan tänka sig att hjälpa till som funktionär så är det välkommet. |
| Skrivet av: | pontan [2008-09-18 22:58] | |
|
 |
| Finns det möjlighet att starta före 1730 så kanske jag kan vara med. |
| Skrivet av: | Anders [2008-09-17 14:48] | |
|
 |
| Har anmält mig med visst förbehåll, ska till Gbg den dagen men förhoppningsvis är jag hemma i tid... sen start vore kanske bra :-) |
[Tillbaka]
|
|