Lag 1
Sträcka 1-3 Trots några misstag är vi ändå med i längst fram i draget. Vi visar att vi är en toppklubb i Sverige och våra herr- och damseniorer har en hög kapacitet. Vi växlar som nia efter tre sträckor, vilket är på en nivå där vi numera befinner oss i senior samanhang.
Sträcka 4 Ungdomarna var besvikna när dom kom i mål. Vi tycker att det är bra gjort att springa ut täten på en stor kavel och klara av det på ett stabilt sätt trots att ingen tidigare har varit med i hetluften. Lovar gott inför framtiden.
Sträcka 5 Axel kan fortfarande! UK önskar att han visar det lite oftare framöver, både på kavlar och individuellt. Övriga löpare gör stabila och bra insatser.
Sträcka 6 På denna sträcka visste vi att vi skulle få det tufft. Vi konstaterar att H40 gubbar är snabbast, snabbast av alla var Anders Berg, men så är han också rankad som 66;a i Sverige. Jacob och Curt gör ändå bra lopp på denna sträcka. Crille springer snabbt men är trots det hela 7.45 efter Anders Berg, men han har ju några år på sig innan han blir H 40.
Sträcka 7 Fredrik gör ett återigen ett stabilt lopp, samtidigt visar Janne att kontrollplock är hans grej.
Sträcka 23 Tur att Mathias inte lyssnade på DG när han växlar ut, då kunde det ha gått illa. Nu kunde istället en mycket lättad DG konstatera att Mathias både sprang rätt och fort.
Sträcka 24 Nettan springer fort och rätt till varvningen men på slutet blir det några missar och hon tappar någon placering.
Sträcka 25 Pontus gör ett bra lopp och placerar sig som 26;a på sträckan trots problem med både skador och sjukdomar senaste tiden.
Lag 2 och 3 Här är det givetvis många som gör bra lopp. Löpare som springer banor som dom inte bruka osv. Vi nämner några som vi särskilt la märket till under dagen.
Anders Holm gör ett bra lopp på 5;e sträckan i lag 3. Är Holm på väg mot lag 1 på 10-mila 2006?
Victoria Silfverdahl visar att hon är en duktig orienterare och deklarerade efter målgång att det var hon som fick rätta till när det missades i klungan. Roligt att höra.
På sträcka 4 har vi fyra ungdomar som gör debut, Martin Risberg, Erik Lindgren, Louise Gustafsson och Ellinore Eriksson. Alla fyra gör det bra, hoppas det gav mersmak.
Sen har vi en hel hög med löpare som gör bra lopp. Widén och Åsman lägger coachkepsarna åt sidan och visar själva att dom fortfarande kan springa bra. Ari bjuder upp Carlberg till numera traditionell kamp mellan 2;a och 3;e laget på sista sträckan, osv osv.
Nästa år går 25-manna den 7 oktober vid Visättra Sportcenter i Huddinge kommun, 2 mil söder om Stockholm. Då ni!
|
| Klicka på bilderna för att se dem i större format
 Coach Öberg kontrollerar bricknummren, Sjögren byter om
 Anders innan start
 Starten går
 Sjögren varvar 30 sek efter täten
 Örjan varvar
 På väg till avläsningen
 Ari spurtar
 Mats och Ari, nöjda omstartslöpare
 Axel vid Klubbensborg
|