Whoops! TIMMEN 27/9 - Tävlingskrock! Kommentera! 2020-09-09 11:48 

Blev uppmärksammad på att Tisaren planerar en Närtävling samma dag. Hur göra? Köra på enligt plan? Lägga ner? Annat? Ser fram emot beslutsunderlag från klubben via kommentarer nedan.

I dess tider vill vi alltså undvika inomhussittningar och närkontakt inom lagen. Därför är slutet av september betydligt bättre än en bit in i november. Ju närmare efter älgjaktpremiären vi är dessutom svårare är det att hitta områden. Det talar för att köra.

Eller ska vi hoppa över i år? Även om inte världen går under så känns det i ett traditionsbundet arrangörshjärta att inte få arrangera en 46:e gång i rad!

Kanske värd att kolla om område och kontrolltyper o.s.v. hos Tisaren går att utnyttja för Timmen - även om det mesta fallit på plats i Klockhammar.

Som sagt: Hjälp till med kommentarer!

PS. Eventor var kollad - men tyvärr inte på nivån med Närtävlingar. DS.



Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=4289


Skrivet av:

Lars Hellstrandh