|
Jonatan 12:a totalt i Swedish League
| 2017-05-14 17:49 |
Efter en stark avslutningshelg i Bollnästrakten slutade Jonatan Gustafsson på 12:e plats i Swedish League i H18E.
På fredagseftermiddagen bjöds det på sprint i Bollnässtadsdelen Ren. En mindre teknisk och mer löpbetonad sprint gynnande Jonatan som med en stark avslutning sprang till sig en delad 5:e plats i ett tight H18E. 5 killar inom 5 sekunder från plats 5 till 9.
På lördagen var det dags för medeldistans. Där gick det lite tyngre för Jonatan men desto bättre för Jacob Eriksson i H20E och undertecknad i M21E2. Dessvärre tog ingen av oss poäng inför jaktstarten. Ingen poäng delas ut i E2-klass och Jacob var 20 sekunder ifrån 30:e platsen som skulle gett poäng.
Utan poäng i totalen sedan tidigare heller betydde att både jag och Jacob fick ge oss ut i varsin masstart 20 min efter respektive totalledare i klassen. Där levererade vi båda två och var snabbast in bland de som startat i respektive masstart.
Åter till Jonatan som tagit poäng i tre av de fyra deltävlingar han ställt upp i. Poängen räckte till att få starta som 13:e man i H18E:s jaktstart. Jonatan bommade lite i början men kom ihop med en grupp löpare där han var starkast på slutet och sprang in som 12:e löpare i klassen vilket då också blev hans slutliga placering i Swedish League.
Resultat, Swedish League final
Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=3885
Skrivet av: Erik Lindgren
|