Äntligen! Som jag har väntat på denna seger... 2016-11-13 22:30 

Årets TIMME avgjordes i Markaskogen där 13 tremannalag gjorde upp i kampen om stubben. Som vanligt jämnt och tufft och jätteroligt!

Strax efter kl.9 var alla samlade i Almbys klubbstuga och stämningen var på topp som alltid när det är dags för TIMMEN. På grund av snön blev årets tilltänkta TIMME med utgång från Kilsbergsgården flyttad till Markaskogen. 35 kontroller väntade ute i skogen och så fort lagen var presenterade började taktiksnacket. Hur tar vi flest poäng?

För er som inte har varit med på Timmen kan jag avslöja att det är ett av årets roligaste orienteringsarrangemang, med ett lätt inslag av ångest. Tävlingen är upplagd som sådan, att kontrollpoängen varierar mellan 1-3, beroende på svårighet och avstånd från målet. Laget ska samla så många poäng som möjligt under en timme och har laget dessutom tillsammans besökt samtliga kontroller tilldelas en bonus på 25 poäng. Den som missar timmen får såklart minuspoäng för varje sen minut.

Hur ska jag lyckas ta så många poäng som möjligt, så smart och snabbt som möjligt, helst utan att bomma, hinna tillbaka på 1 timme och ha tagit "mina" kontroller? Med mer eller mindre stress i kampen mot klockan plockade jag i alla fall samtliga av mina kontroller. Bra eller dåliga vägval väljer jag att inte gå in på... Den som har bra strategi eller springer snabbt har en klar fördel i denna tävling. Är en sådär mittemellanbra på båda krävs det att lagkamraterna är desto bättre. Idag hade jag tur! Mina lagkamrater levererade och jag själv gjorde det jag kunde. Segrare i årets TIMME var alltså Kristin Jacobson, Melker Forsberg och Tomas Ekström.

Ett stort tack till Lasse H och alla övriga inblandade för ett riktigt bra arrangemang.

RESULTAT











































Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=3816


Skrivet av:

Kristin Jacobson