Dags för JUKOLA (uppdaterad) 2009-06-08 20:54 

Åter är det dags att styra kosan österut för kommande helgs stora begivenhet: JUKOLA.
I år är vi många, hela 58 stycken, som skall försöka göra succé i vårt östra grannland. Här kommer info.

Samling vid Postterminalens parkering på Östra Bangatan i Örebro fredagen den 12/6 kl 15:15 för ilastning i bussarna. Avresa kl. 15:30. Kom i tid för inpackning. Vi är 58 stycken på resan vilket medfört att vi blivit tvungna att förutom en stor 51-personers buss även hyra en minibuss. Även i år kommer Nils-Olov Åsman att styra den stora bussen och Tomas Jansson kommer att köra minibussen till Stockholm.
Minibussen kommer på lördagsmorgonen att TA MED SIG DE DAMER SOM SKALL SPRINGA 1:a STRÄCKAN I VENLAKAVLEN till tävlingen i Mikkeli. Tanken är att minibussen snabbare kan ta sig till tävlingen och att 1:a-sträcksdamerna därmed får mer tid för uppladdning på plats. Janne Johansson kommer att köra minibussen i Finland. Dessutom måste ytterligare en person åka med minibussen för att alla skall komma med. För att slippa omlastningar skall ni som skall åka med minibussen i Finland, lägga den packning ni inte behöver på färjan, i minibussen redan i Örebro. För övriga gäller att den packning som inte behövs på färjan placeras i mitten i bussens bagageutrymme. Allt detta för att slippa riva ut och lasta om vilket tar tid.

Vi beräknas komma till Värtahamnen ca 18:30 för avhämtning och utdelning av biljetter. Ta med dig en liten ryggsäck/väska med saker som du behöver på båten. Övrig packning lämnas som sagt i bussen.
Vi åker med Silja Lines M/S Galaxy som avgår kl. 19:30. När vi kommit ombord och installerat oss i 4-bädds C-hytter är det dags att gå och inta smörgåsbordet för de 19 personer som har beställt detta. VI HAR FÅTT FÖRSTA SITTNINGEN OCH BUFFÉN ÖPPNAR REDAN KL 19:00.

Färjan anländer Åbo kl. 07:00 lokal tid och då bör alla 58 ha intagit den frukost som är beställd FRUKOSTEN BÖRJAR SERVERAS KL 06:00 LOKAL TID.

Det blir en bussfärd på drygt 30 mil upp till Mikkeli nordost om Lahti där tävlingen äger rum. Det finns inte utrymme för någon längre matpaus. Så ät en ordentlig frukost och ta med något lätt att äta på bussen. Vi beräknar vara framme vid 13-tiden och Venla-kavlen startar kl. 15:00.

Jukola-kavlen startar kl. 23:00.

Efter väl genomförda insatser går bussarna någon gång under söndagseftermiddagen de drygt 20 milen ner till Helsingfors. Hur vi gör med matpaus på återvägen får vi bestämma senare.
Även från Helsingfors åker vi med Silja Line. Nu med M/S Symphony tillbaka till Stockholm och den avgår kl. 17:00 lokal tid. När vi gått ombord är det dags för snörgåsbord för de 47 som har beställt detta. ÄVEN NU HAR VI FÅTT FÖRSTA SITTNINGEN SOM BÖRJAR SERVERAS KL VID AVGÅNG KL 17:00.

Ankomst till Stockholm kl. 09:30 lokal tid på måndagsmorgonen. Innan ilandstigning serveras frukostbuffé för alla på färjan. FÖR DEN SOM ÄR MORGONPIGG SÅ KAN DEN PERSONEN GÅ INTA SIN FRUKOST REDAN KL 07:00 LOKAL TID.
Ankomst Örebro på måndagen någon gång vid 12:30 – 13

T I P S

All mat mellan frukosten på lördagsmorgonen och frukost på måndagsmorgonen (förutom smörgåsbordet på söndagen) får var och en fixa och betala själva. Ta därför med dig lite euro för att kunna köpa mat på tävlingsplatsen. Där kommer att finnas ett bra utbud av mat och fika mm. Euro behövs också om du vill prova på den finska bastu som numera finns.

Vissa färjeföretag kräver att passagerarna kan legitimera sig. Jag vet inte vad Silja Line har för policy men för säkerhets skull: Ta med dig legitimation.

Vi har beställt logi i militärtält så ta med sovsäck och liggunderlag/gummimadrass.

VÄLKOMMEN TILL EN SPÄNNANDE OCH ROLIG HELG I ORIENTREINGENS TECKEN.

Här följer de som anmält sig:

KFUM ÖREBRO OK
Emma Arlebo
Jennie Brobakken
Anette Carlsson
Susanne Eriksson
Sara Garpenlund
Josefin Gerdevåg
Jenny Johansson
Hanna Kask
Linda Lännenmäki
Iva Navratilova
Kerstin Norman
Susanne Svahn

Stefan Aläng
Oskar Arlebo
Stefan Aronsson
Oskar Axelsson
Mats Carlberg
Per Eklöf
Johan Ericsson
Gustav Groth
Daniel Gustavsson
Erik Harlén
Ari Hyvönen
Janne Johansson
Peter Johansson
Per Jonhed
Erik Löwenborg
Björn Norman
Pekka Norman
Calle Olsson
Per Sjögren
Johan Åström
Ingemar Widén reseledare
Nils-Olov Åsman busschaufför


ALMBY IK
Ann-Britt Göransson
Karolina Karlsson
Charlotte Wahlström
Malin Wiklund

Mats Carlsvärd
Klas Holgersson
Pär Håstlund
Jonas Marjamaa
Anders Robertsson
Håkan Svensson
Klas Thybeck
Karl-Göran Wahlström

GARPHYTTANS IF
Erik Jansson
Marcus Jansson
Tomas Jansson

OK MILAN
Therese Korkeakoski
Ingmarie Lindahl
Marika Lindahl
Lisa Vesterberg

Tom Korkeakoski
Jonas Lindahl
Filip Söderlund
Johannes Uhr
Johan Wästberg

Om du ansluter till oss vid Värtahamnen i Stockholm så meddela undertecknad på ingemar.widen@comhem.se eller 073 - 800 43 32 så att vi inte står och väntar på dig vid postterminalen.



Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=2468


Skrivet av:

Ingemar Widén