Uppdaterad - Träningsdag lördag 8 mars 2008-03-06 17:39 

Ytterligare information om träningarna.

Vi blir 53 som tränar förmiddagspasset och 22 på eftermiddagspasset. För att det inte ska bli så trångt i skogen så kommer vi att dela upp oss på förmiddagen.

De som ska springa 2 pass börjar med "Blankhult".
Hagaby springer "Långtjärn" på förmiddagen.
Övriga som ska springa ett pass får välja.

Träning "Blankhult"
Parkering vid blankhults skola, därefter joggar man på vägen vidare väster ut cirka 100 m till Rolfs gärde där både start och mål är.
Långa bana är 5,2 km (inkl. 800 m väglöpning till startpunkten för att få upp flåset lite)
Korta bana är 3,6 km (börjar vid varvningen på långa banan)
Karta (Skala 1:10 000, ekv. 5 m) Finns i back på målgärdet

Träning "Långtjärn"
Parkering, start och mål är på vägen mot Skrikarboda vid avtagsvägen till Rusakula.
Långa banan är 5,3 km
Korta banan är 3,7 km (genar mitt på långa banan)
Karta (Skala 1:10 000, ekv. 5 m)

Långtjärnspasset går i väldigt tekniskt svår och fysiskt krävande terräng. Fokus för alla bör vara att springa, jogga eller gå rätt.

Blankhultspasset har fokus på tempoväxling med bitvis lite enklare orientering men med tekniskt kluriga inslag. Denna träning är tänkt som en tävlingsbana.




Snart är tävlingssäsongen här! För att hitta formen så samlas vi i Klockhammar lördagen den 8 mars klockan 9:30 för att avverka 2 träningar samt en lunch tillsammans. Båda träningarna är av medeldistanskaraktär och har individuell start med förtryckta kartor och utsatta kontroller eller snitslar.

Avresa från Klockhammar till starten för första passet sker 09:35 och andra passet 13:30.
Lunch serveras mellan 11:30-12:30

Båda träningarna ligger på svårighetsnivån blå–svart och finns i två längder, 3-4 och 5-6 km. Det här är ett perfekt tillfälle för er att slipa orienteringstekniken i högt tempo till vårens tävlingar.

Anmälan sker senast onsdag 5/3 genom att kommentera denna nyhet med ”Namn, fm + em +lunch” . Vilket innebär att ni kommer att springa både för- och eftermiddagspass samt vill ha lunch. Skriv även eventuella allergier.

Glöm inte vinterserien på söndagen!


PS. Planera in 10-mila träning den 12/4. Bergman har redan lagt den och utlovar en fartfylld och stafettliknande träning. DS.



Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=2189


Skrivet av:

Jan Johansson