|
Mål och träningar inför hösten
| 2007-09-20 22:15 |
Rusket har börjat utomhus men inte ger väl vi oss för det? Liten men koncis samling hade ikväll möte kring hösten mål och träningar för klubben.
Under mötet kom följande träningsupplägg och mål fram:
-att man skall ha ork att springa, i sin klass, på sådant sätt att man kan vinna. -att man skall kunna förstå sin svårighetsgrad. (Banfärg) -att träningen skall vara ett sätt att öka samanhållningen inom klubben.
Torsdagar - klubbdagen med träning och fika. Därför skall det vara en dag som man prioriterar när man planerar sin vardag. - träning som skall vara enkel så att alla kan vara med. Alla startar samtidigt vare sig man springer i elitklasser eller går med stavar. - träningen ska startas av en ansvarig som genomför en enkel uppvärmning före start. - träningen skall vara upprepning så att det blir en vana och förbättringar skall lätt upptäckas. - träningen förläggs lämpligen på de stråk som är anslagna i klubbstugan.
Mässan är bokad för oss på tisdagar fr.o.m. 19.30, information om närmare upplägg kommer då denna träning startar. Styrkegympans startdatum är inte ännu spikat men letande av lokal pågår och planerad träningsdag är måndagkväll.
Under november är det även på plan att få teknikträning någon helg i Kalltjärn.
Åsikter mottages gärna här nedan. Välkomna!
Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=2064
Skrivet av:

Linda Lännenmäki
|