|
Resa till Ungdoms-SM vid Kvarn 10/9
| 2005-09-06 21:10 |
Som vi berättade på upptaktsmötet så arrangerar vi en resa till USM i Borensberg den 10/9. Syftet med denna resa är att ni ska få vara med och se hur det är på ett svenskt mästerskap, heja på era kompisar som springer, prova på USM-banorna, lära känna våra blivande guldgängskompisar samt att inspirera er till att satsa på att få springa USM kommande år.
Första start på USM är kl. 10. Restiden är drygt en timme så om vi åker kl. 9.00 från klubbstugan är vi på plats ungefär till första start. Vi hejar fram våra klubbkompisar och andra till bra lopp. Under tävlingen bjuder klubben på fältlunch som serveras mellan kl. 11:30 och 15:30.
När alla USM-löpare gått i mål så är det vår tur att mäta oss med dom på USM-banorna. Det finns även lättare och kortare ungdomsbanor för er som vill springa en sådan. Vi anmäler oss på plats och första start är kl. 15:00. När alla sprungit och duschat åker vi hemåt.
Avresa:: Karlslund 09:00
Medtag: Kläder efter väder, orienteringsutrustning, klubbjacka (obs viktigt), matsäck att äta efter tävlingen.
Följande beräknas medfölja: Stina Öst Ellinor Eriksson Elin Fjällström Josefin Bååth Louise Gustavsson Martin Risberg Björn Mattson Erik Lindgren Kristin Carbonnier Victoria Nilsson Mathias Johansson C-G Garpenlund Christer Garpenlund Claes Norman Lovisa Öst Johan Gunnarsson Peter Johansson Barbro Carbonnier Per Öberg (ansluer på plats)
USM 2005´s hemsida
Läs nyheten på internet: http://kfum.eddata.se/ol/?page=shownews.asp?id=1443
Skrivet av:

Johan Gunnarsson
|